NO MSG
Добрий ранок! Сьогодні вівторок 30 квітня 2024 року

Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

radiation icon
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН
29.04.2024р.
0,12 мкЗв/год

contacts icon
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com


Важливі новини

Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО відвідав Центр контролю та профілактики хвороб
2022-09-20 08:38

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Івано-Франківській області
2022-08-30 08:53

Про епідситуацію з кору в області
2019-12-02 09:23

Про якість води в Калуському районі
2019-11-04 11:02

Результати моніторингу за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів за ІІІ квартал 2019р.
2019-10-25 10:27

Про груповий осередок гострої кишкової інфекції в Косівському районі
2019-10-23 13:09

Небезпека лептоспірозу
2019-10-22 11:40

Чому виникають «шкільні хвороби»?
2019-09-06 15:12

Про доступ до публічної інформації
2018-01-17 10:46

Серцево-судинні захворювання як фактор якості і тривалості життя
2017-10-25 11:18

Як собі не нашкодити та шість корисних звичок для профілактики грипу
2017-10-02 16:05

Профілактика харчових отруєнь
2017-04-12 09:22

Відповідальність за якість та епідемічну безпеку готової продукції у сфері громадського харчування несе виробник
2016-12-15 15:39

Прості правила для здорового харчування
2016-11-28 12:45

Дезінфекція, як один із методів боротьби з інфекційними захворюваннями
2016-11-25 16:40

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
2016-05-26 10:29


Новини
Повернутися назад
Як правильно обрати ялинку?
Як правильно обрати ялинку?
 
Різдвяні та Новорічні свята вже не за горами, а це означає, що незабаром жителі Прикарпаття будуть обирати один з головних елементів свята – ялинку. Щоб новорічне дерево простояло довше, а найголовніше – було безпечним, необхідно знати, як його правильно вибрати.
 
Ялинку потрібно обирати правильно, бо це є запорука гарного проведення свята і вашого здоров’я. Багато наших краян воліють встановлювати на різдвяні та новорічні свята живі ялинки. Жива ялинка повинна мати однорідний зелений колір без жовтизни, в разі наявності жовтих голочок є ризик, що ялинка є несвіжою і обсиплеться до закінчення новорічних свят. Визначити свіжість живої ялинки можна вдаривши стовбуром об землю. Якщо голочки не почнуть сипатись - це є гарантією того, що дерево свіже.
Також на ялинках можуть бути кліщі, і для того щоб не придбати святкове дерево з сюрпризом треба його добре оглянути і перевірити чи немає слідів їх присутності. Уникайте покупки дерев з білими шишечками. Насправді, це крихітні жучки, які висмоктують смолу з ялинкових голок. Але вибрати живу ялинку – це ще пів справи, адже щоб вона простояла довше, за нею необхідно правильно доглядати. Так, відразу після купівлі необхідно потурбуватися про акліматизацію дерева. Краще залишити ялинку на балконі або в підвалі на кілька годин, щоб не було різкого перепаду температури. В іншому випадку дерево простоїть мало часу. Пізніше можна почати встановлення новорічної красуні. Це можна зробити кількома способами.
1. Встановлення в ємність із піском
В ємність, де стоятиме ялинка, потрібно засипати вологий пісок. Щоб дерево простояло довше, рекомендується кожні два дні його поливати. Окрім цього, пісок, в якому стоятиме ялинка, рекомендується періодично зволожувати водою з гліцерином.
2. Встановлення в ємність з водою
Воду треба брати відстояну, додати аспірин, цукор і трохи солі. Оскільки ялинка буде постійно вбирати воду, її потрібно періодично підливати.
3. Встановлення на підставку
Перед тим, як ставити на підставку, рекомендується обмотати стовбур дерева мокрою ганчіркою. Окрім того, потрібно збризкувати дерево водою, щоб зберегти свіжий вигляд ялинки.
4.Ялинка в горщику
 
Останнім часом популярними є живі ялинки у горщику. Особливістю таких дерев є те, що після свят їх можна висадити у відкритий ґрунт. Уважно вибирайте сорт дерева. Зверніть увагу на кореневу систему дерева. Якщо коріння товсті і обрізані, таке дерево не приживеться при висадці в ґрунт. Також ялинки у горщику вимагають особливого догляду. Так, температура повітря в приміщенні не повинна перевищувати +20 градусів. Також не можна залишати дерево поблизу нагрівальних приладів. Таку ялинку потрібно регулярно поливати і обприскувати водою або ж поставити біля деревця зволожувач повітря або резервуар з водою. Якщо дерево пустило молоді гілки, його потрібно якомога швидше винести в прохолодне або неопалюване приміщення.
 
Дуже важливо придбати легальну ялинку – для цього необхідно перевірити її походження. Так, дерево, має мати чіп - бирку зі штрих-кодом і відповідним маркуванням, оскільки кожна ялинка або сосна, що пропонуються на ялинкових базарах до продажу, мають бути внесені до державного реєстру обліку деревини задля уникнення незаконної вирубки дерев на Україні. Щоб не натрапити на нелегальну ялинку, її потрібно купувати лише в затверджених, офіційних місцях продажу. При виборі живої ялинки на ялинковому базарі покупці мають обов’язково перевіряти сертифікат походження. Цікавим варіантом є живі ялинки у горщиках, їх можна висадити в землю після святкування Різдвяних та Новорічних свят.
Сьогодні, в межах санітарного законодавства, проведення лабораторних випробувань живих ялинок знаходяться в компетенції Міністерства охорони здоров’я та проводиться лабораторією ЕМП та інших фізичних факторів ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ".
 
Важливо також, щоб натуральна ялинка не опинилася на смітнику. Цей варіант ще гірший, аніж повторне використання штучної ялинки, адже він має більший вплив на викиди парникових газів, використання води та енергії. Здайте ялинку на переробку. Ялинка буде перероблена на тирсу, яка може бути використана для різних господарських цілей.
 
При виборі штучної ялинки, в першу чергу, слід звернути увагу на пластик з якого вона зроблена: деякі його види можуть виділяти шкідливі для здоров’я речовини. Вона не має мати різкого хімічного запаху. Стійкий запах може свідчити про наявність у складі фенолу. Слід перевірити її на міцність: голки не мають осипатись, а також провести рукою проти їх «росту» – вони мають розправитись та прийняти попередній вигляд. Як і при виборі живої ялинки, приділіть увагу голкам і гілкам новорічної красуні. Голки не повинні деформуватися, коли ви стискаєте їх в руках, і випадати, якщо ви злегка посмикаєте за них.
 
Щоб оцінити якість, досить зігнути кілька гілочок. Стосовно матеріалу краще обирати ялинки литі, кожну гілку на якій заливають в окрему форму. Якщо вони згинаються просто і без особливої напруги, обрана модель ялинки досить якісна. Штучну ялинку треба використовувати не менше 10 років, а після необхідно здати на переробку.
 
Також необхідно звернути увагу на підставку – вона має бути надійна. Важливо щоб ялинка була оброблена вогнетривким засобом, який слугує захистом від пожежі. Оскільки штучна ялинка обирається не на рік чи на два обов’язково перед її придбанням слід попросити у продавця документ, що підтверджує її якість та безпеку. На маркуванні штучних ялинок має, в обов’язковому порядку, міститися інформація державною мовою про її склад, найменування та місцезнаходження виробника, представника виробника в Україні, дату виготовлення, гарантійний термін, правила та умови ефективного і безпечного використання.