Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

28.09.2023р.
0,12 мкЗв/год

тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
2022-09-20 08:38
2022-08-30 08:53
2019-10-25 10:27
Харчові отруєння — це розлади травлення,що викликаються бактеріальною, вірусною інфекціями, паразитами або їх токсинами. Харчові отруєння виникають при використанні несвіжих продуктів, недотриманні гігієнічних правил, при вживанні овочів з надмірною кількістю нітратів, внаслідок чого у людини може виникнути погіршення самопочуття, що супроводжується нудотою, блювотою, проносом, а іноді і більш важкими проявами. Найчастіше збудниками харчового отруєння є стафілокок золотистий і кишкова паличка E.coli.
Перше місце серед продуктів, що можуть викликати харчове отруєння, займають молочні та м'ясні продукти ( м'ясо птиці, яловичина), а також страви із них.
Друге місце займають риба та яйця . Риба часто містить токсини або може бути заражена мікроорганізмами, а яйця – це основне джерело сальмонельозу.
Третє місце у списку провокуючих отруєння продуктів належить фруктам та крупнолистовим овочам. Немиті та ті, що почали псуватися овочі та фрукти - джерело літніх отруєнь.
Консерви-головний винуватець такого важкого захворювання як ботулізм.
Останнім у списку є морепродукти-устриці,мідії,молюски, які частіше всього викликають харчові токсикози немікробного походження.
Симптоми харчового отруєння в більшості випадків з’являється через 2-6 годин після споживання зараженої їжі.
При гострому отруєнні вже через 1-2 години:
- з’являється сильна блювота;
- рідкий стілець;
- частішає пульс, іноді з перебоями;
- підвищується температура тіла;
- змінюється колір губ;
- з’являється загальна слабкість.
Профілактичні заходи, завдяки яким можна уникнути харчового отруєння, є досить простими та потребують тільки регулярності та відповідального відношення до власного здоров'я:
- мінімізувати ризик харчових отруєнь, знизити важкість і небезпеку наслідків захворювання допоможуть дотримання правил особистої та загальної санітарної гігієни;
- дотримання чистоти у житловому приміщенні, оскільки деякі види бактерій чудово уживаються із побутовим пилом;
- не купувати продукти на стихійних ринках, у місцях, непридатних для торгівлі, не обладнаних холодильними установками, тощо;
- при купівлі продуктів харчування потрібно звертати увагу на умови їх зберігання, терміни реалізації, зовнішній вигляд;
- дотримуватись у домашніх умовах правил зберігання продуктів та технології приготування страв, зберігати напівфабрикати, сирі продукти окремо від готових страв, бажано у закритому вигляді. Без вагань викидати навіть злегка зіпсовану їжу, не допускати її повторної переробки.
- зберігати приготовану їжу не більше 1,5-2 годин у відкритому вигляді при кімнатній температурі.
- сміттєві корзини, відра тримати закритими та очищувати якомога частіше.
- овочі, фрукти, ягоди повинні піддаватись обробці водою. Якщо консистенція продукту дозволяє, краще обдати його кип'ятком.
У разі виникнення захворювання необхідно обов'язково звернутись за медичною допомогою, що значно полегшить перебіг захворювання, прискорить одужання та попередить захворювання інших членів сім'ї