NO MSG
Добрий вечір! Сьогодні понеділок 09 вересня 2024 року
Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО відвідав Центр контролю та профілактики хвороб
2022-09-20 08:38
2022-09-20 08:38
Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Івано-Франківській області
2022-08-30 08:53
2022-08-30 08:53
Результати моніторингу за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів за ІІІ квартал 2019р.
2019-10-25 10:27
2019-10-25 10:27
Новини
додано 2021-01-13 10:13:00
“Локдаун і кількість заражених: де баланс розумного?
Є велика вірогідність того, що після новорічно-різдвяних свят кількість нових випадків захворювання на коронавірус значно збільшиться.
Локдаун, або як каже глава МОЗ, просто “жорсткий карантин”, наразі нікого не дисциплінує. Це можна бачити у будь-якому місті чи селі України.
Але 830 прикарпатців, які підхопили коронавірусну інфекцію, померли. Ця теза є найстрашнішою у даній публікації, а тому має спонукати кожного ставитись до пандемії коронавірусу, як до загрози життю, яку, проте, можна відвести. Для цього між загрозою та поведінкою людини має бути баланс розумного.
Сьогодні співрозмовник ПІК – Руслан САВЧУК, головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області, директор Державної установи «Івано-Франківський лабораторний центр МОЗ України».
Чи є команди «згори» – лякати або заспокоювати?
– Руслане Миколайовичу, ми зустрічалися з Вами три місяці тому, у жовтні. Тоді ви сказали: «Щодня реєструємо не менше 100 нових випадків захворювання на коронавірус. Це достатньо багато». Але ж, до прикладу, 28 листопада за добу на Прикарпатті було зафіксовано 678 нових хворих на ковід. Однак, через місяць, 28 грудня – тільки 66. Люди кажуть, що це просто маніпуляції влади з цифрами. Мовляв, дають «згори» команди – лякати чи заспокоювати народ статистикою.
– Нісенітниця. Ми й далі працюємо в такому режимі, що кожен випадок, як летальний, так і випадки, коли коронавірус підтверджується при життєвому відборі зразків і проведенні досліджень – вони є об’єктивні. Жодних вказівок від влади, як центрального рівня – з Міністерства охорони здоров’я, так і місцевого рівня – Івано-Франківської ОДА, не поступало стосовно маніпулювання цифрами.
Тобто, виключно нам (лабораторним центрам, – ред.) повністю віддали можливість подавати об’єктивну інформацію на місцях: в кожному регіоні, кожній області нашої держави.
І ті цифри, які ви сьогодні бачите в динаміці – такі стрибки та провали у кількості позитивних випадків ковід -19, вони є виключно об’єктивними. Навіть якщо, припустимо, сьогодні будуть сотні позитивних випадків, а завтра лише кілька десятків, ми змушені їх показати – як об’єктивну реальність.
– Якою об’єктивна реальність може стати на Прикарпатті найближчим часом?
– Як лікар-епідеміолог, який має досвід роботи в епідеміологічній службі , я є прихильником думки, що ті протиепідемічні заходи, які були запроваджені у державі, а зараз й посилені, вони все ж таки ведуть до зменшення кількості нових випадків захворювання на коронавірус. Ця тенденція була явно очевидною після «карантину вихідного дня». Та й коронавірус став менш агресивним.
Я моніторю ситуацію загалом в Україні, і бачу, що у переважній більшості областей захворюваність на ковід майже синхронно пішла на спад.
Але боюсь, що після новорічно-різдвяних свят кількість нових хворих збільшиться. Адже відбувалися більш тісні, як зазвичай, контакти між родинами, друзями та знайомими. Та й люди стали більш безпечними у питаннях профілактики. Навіть на вулицях, де з нагоди свят гуртується молодь, я бачу дівчат та хлопців без масок, без дотримання соціальної дистанції. І тому напрошується невтішний прогноз. Але має спрацювати на покращення ситуації локдаун.
ГРВІ + COVID-19 – сезонний виклик прикарпатцям
– Що може спроокувати погіршення ситуації щодо поширення коронавірусу?
– На жаль, самі люди, їх безпечне ставлення до загроз здоров’ю. Зараз небезпечним є те, що на пандемію накладається сезон гострих респіраторних захворювань. Наразі маємо більш-менш стабільну ситуацію щодо ГРВІ та грипу.
Але схожі симптоми ГРВІ та коронавірусу наше суспільство сприймає як банальне ГРВІ. Навіть якщо сімейний лікар пропонує звернутися за медичною допомогою, переважна більшість населення це ігнорує. Та наголошую, що за гострим респіраторним захворюванням може критися COVID-19.
Я рекомендую усім у випадку погіршення самопочуття звертатися у своєї поліклініки, центри первинної медико-санітарної допомоги, до своїх сімейних лікарів. Ми сьогодні відпрацьовуємо безоплатну передачу закладам охорони здоров’я наборів для забору матеріалу для аналізу. Щоб медики цих закладів могли відбирати біоматеріал у пацієнтів, які звернуться, і направляти в нашу лабораторію, а ми будемо цей матеріал досліджувати. Все треба робити вчасно.
Трагічні випадки спростовують скептиків
– Руслане Миколайовичу, поки значна частина людей так і не хоче розуміти, що COVID-19 – це небезпека, факти про непоправні втрати звучать на Прикарпатті щодня.
– Тому для мене неприйнятна думка скептиків щодо ковід-19. Неприйнятні, так звані, політичні фантазії на цю тему, що поширюються на тлі летальних випадків, які щодня є в усіх областях України та в нашій, зокрема.
Минулого тижня померла медична сестра обласної клінічної лікарні, помер лікар-ендокринолог, помер багаторічний міський голова Долини, померли інші люди в різних районах. Вони лікувалися у медичних закладах і я не думаю, що хтось не доклав зусиль, щоб врятувати пацієнтів.
Просто вірус вкрай небезпечний, непередбачуваний і він не вибирає ні вік людини, ні стать, ані соціальний статус.
– Але ж в абсолюті ковід не є вироком навіть для більшості не зовсім здорових людей у віці…
– Багато залежить від того, коли ви звернулися за медичною допомогою і який у вас імунітет. Доречно нагадати, що з тих 44 тисяч випадків захворювання, які лабораторно підтверджені в нашій області з початку пандемії, понад 33 тисячі хворих одужали – це майже 80%.
На жаль, відсоток летальних випадків на Франківщині складає 1,77% (середньо український показник – 1,8%). В абсолютних цифрах — померли 822 прикарпатці (станом на 6 січня). З них 22 медики.
Постійно фіксуємо захворювання на коронавірус серед дитячого населення, у підсумку – 1517 лабораторно підтверджених випадків. При цьому 1265 дітей побороли коронавірусну інфекцію. Інші у стадії одужання. На жаль, за рік маємо серед дітей один трагічний випадок – від ускладнень коронавірусу торік помер 8-річний хлопчик у Коломийському районі.
– А як бережуть себе працівники вашої системи, які постійно перебувають у зонах вірусної небезпеки?
– Перехворіли на COVID-19 до 10% відсотків епідеміологів області. Але ми вживаємо максимальних заходів, щоб запобігти новим випадкам захворювання в колективах.
Тест на коронавірус: для кого платний, а для кого безкоштовний
– Практично всю осінь з 7.30 ранку за адресою Шевченка, 4, на подвір’ї лабораторного центру, яким ви керуєте, формувалися черги на ПЛР-тестування. Зараз черг не видно. Яка основна причина «тиші»?
– В тому числі – та ж людська безпечність в умовах пандемії. Ще два-три місяці тому у нас в день проводили 50-60 платних досліджень. Останнім часом бувають дні, коли немає жодного звернення. Я маю інформацію практично по всіх приватних лабораторіях, які працюють в області та безпосередньо у місті Івано-Франківську. У них теж більшість днів у місяці люди зовсім не звертаються з метою діагностики ковід.
Тобто, не тільки у нашій державній лабораторії, а й у приватних, де проводили в день 150-200 платних ПЛР-досліджень, цей показник зводиться практично до нуля.
– Чи зможе за таких умов ваша лабораторія виживати?
– Щодо стійкості лабораторії – питань немає. Ми маємо кваліфікований колектив, маємо відповідне обладнання, лабораторія працює без вихідних, працювали навіть у Різдво. Що стосується тест-систем та витратних матеріалів для проведення досліджень, то, як з початку пандемії, так і зараз – майже через рік, держава нас забезпечує абсолютно усім необхідним в достатній кількості.
Зауважу для читачів, що сьогодні у нас наявна така кількість тест-систем, яка дозволить працювати повний перший квартал цього року, навіть в режимі проведення 1.5 тисячі досліджень протягом доби. Зараз є можливість здійснювати до 2.5 тисяч досліджень, враховуючи той біоматеріал, що доставляється від пацієнтів з різних районів нашої області. Крайні тижні нам доправляють в добу 500 – 870 зразків.
– Руслане Миколайовичу, а може для людей стала недоступною ціна тестування. Все ж таки 640 гривень, а потім треба платити й за повторний тест, щоб переконатися, що вірус відступив?
– Перш за все хочу наголосити, що платні дослідження приходять громадяни, які не мають симптомів COVID-19, але добровільно виявили бажання протестуватися, можливо, з метою виїзду за кордон, або щоб добросовісно запобігти біді.
Звертаю увагу, що у нас немає жодної рекламної політики, мовляв, усі приходьте до нас, тестуйтеся. Ні, подібне не про нас.
– То хто має право на безкоштовне ПЛР-дослідження?
– Якщо у людини є підозрілі симптоми, навіть нежить, незначне підвищення температури, переконливо рекомендую звернутися до сімейного лікаря, отримати в нього консультацію.
У випадку необхідності сімейний лікар повинен відібрати у пацієнта зразок біоматеріалу для аналізу і відправити на безоплатне дослідження в нашу лабораторію. У такому випадку жодної плати від людини не потрібно. Так само й від пацієнтів лікарень.
– До слова, тепер, при виїзді за кордон, українець має мати довідку англійською мовою про негативний тест на COVID-19. З мовою справились?
– Так, ми проводимо реєстрацію і англійською мовою. Навіть пішли далі та накладаємо QR-код, який гарантує справжність проведеного в нашій лабораторії дослідження, дозволяє верифікувати дані клієнта, а прикордонній службі – перевірити на достовірність результат, підтягнувши його з нашої бази даних.
– Чи багато останнім часом випадків, коли джерелом інфікування є люди, що прибули із-за кордону?
– Це було на початку пандемії, коли українці масового поверталися з Європи додому. Тепер цієї проблеми немає.
Коронавірус в районах Прикарпаття та комунікація з МОЗ
– Які райони Прикарпаття зараз викликають найбільше занепокоєння щодо кількості випадків захворювання на коронавірус та щодо байдужого ставлення до тестування?
– На першому місці стоїть Івано-Франківськ, далі йдуть Тисменицький район, Надвірнянський, Коломийський та Калуський. Донедавна у цьому переліку був Косівський район.
– До слова, кілька тижнів тому ситуація у Косівському виглядала дуже складною. Звідки там тривожні спалахи інфікування?
– Косівський, як і деякі інші райони області, потребують особливої уваги. Люди дихають свіжим повітрям, вони вважають, що фізично здорові та здебільшого чомусь переконані, що для них протиепідемічні заходи не є тією панацеєю, яка може вберегти від інфікування. Таке безпечне поводження якраз призводить до збільшення кількості захворювань. Це факт. Зараз ускладнилась ситуація у Богородчанському районі.
– І на сам кінець, у чому полягає Ваша постійна комунікація з МОЗ, службою головного державного санітарного лікаря країни? Які вказівки дає пан Ляшко?
– З нами регулярно проводяться онлайн наради за участі як міністра МОЗ Максима Степанова, так і за участі його першого заступника, головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка. Загострюють увагу на змінах в організації охорони здоров’я.
Наприклад, тепер чітко прописано, що всі особи, які мають симптоми ГРВІ та грипу, а також тяжкий гострий респіраторний синдром, повинні проходити ПЛР-тестування.
Практичних лікарів націлюють на те, щоб вони разом з нами – епідеміологами – переконували населення проходити тестування. Особливо це стосується тих людей, які були у контакті з хворими на коронавірус, чи мають тривожні симптоми. В принципі це те, що повинна усвідомлювати кожна людина, яка дбає про своє здоров’я і своє майбутнє. Бережіть себе, беріть своїх близьких, прикарпатці.