NO MSG
Добрий день! Сьогодні понеділок 09 вересня 2024 року

Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

radiation icon
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год

contacts icon
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com


Важливі новини

Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО відвідав Центр контролю та профілактики хвороб
2022-09-20 08:38

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Івано-Франківській області
2022-08-30 08:53

Про епідситуацію з кору в області
2019-12-02 09:23

Про якість води в Калуському районі
2019-11-04 11:02

Результати моніторингу за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів за ІІІ квартал 2019р.
2019-10-25 10:27

Про груповий осередок гострої кишкової інфекції в Косівському районі
2019-10-23 13:09

Небезпека лептоспірозу
2019-10-22 11:40

Чому виникають «шкільні хвороби»?
2019-09-06 15:12

Про доступ до публічної інформації
2018-01-17 10:46

Серцево-судинні захворювання як фактор якості і тривалості життя
2017-10-25 11:18

Як собі не нашкодити та шість корисних звичок для профілактики грипу
2017-10-02 16:05

Профілактика харчових отруєнь
2017-04-12 09:22

Відповідальність за якість та епідемічну безпеку готової продукції у сфері громадського харчування несе виробник
2016-12-15 15:39

Прості правила для здорового харчування
2016-11-28 12:45

Дезінфекція, як один із методів боротьби з інфекційними захворюваннями
2016-11-25 16:40

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
2016-05-26 10:29


Новини
Повернутися назад
Чим небезпечний лямбліоз у дітей?
Чим небезпечний лямбліоз у дітей? 
            Лямбліоз у дітей — широко розповсюджене захворювання, з переважним ураженням тонкого кишечника та жовчного міхура. Нинішній час показує, що зараженість лямбліями або лямбліоз у дітей сягає від 5 до 80% (за даними ВООЗ).
            Досить часто лямблії у дітей приймають за глисти. Відмінність полягає в тому, що лямблії це найпростіші паразити, які схожі на амебу. Поза організмом лямблії гинуть, тому намагаються скоріше знайти «жертву», куди можна було б оселитися. Лямбліями можуть заразитися як діти, так і дорослі.
          У людини переважно паразитує лямблія (Lamblia intestinalis) ,котра відносяться до найпростіших класу джгутикових. Ці паразити живуть в тонкому кишечнику людини. Джерелом інфекції є хвора людина або носій, що виділяє цисти лямблій в навколишнє середовище з випорожненнями з циклом 10-20 днів, додаткове джерело зараження це домашні тварини (собаки, коти, бобри, пацюки).
           Лямблії у дітей можуть бути у двох формах – гострій і хронічній. Гостра форма хвороби найчастіше діагностується у зовсім маленьких дітей. Проблема полягає в тому, що у таких дітей лямблії дуже часто приймають за інші хвороби. У малюків виникають болі в животі, кольки, здуття, метеоризм, підвищене газоутворення, підвищення температури, нудота.
           Більш поширеною формою лямблій серед дітей є хронічна форма.
( при цьому відбувається ураження органів травлення, виникають діарея або запор, болі в животі, нудота, блювання, порушення апетиту, порушення виділення шлункового соку і жовчі, порушення роботи серця, страждає загальне самопочуття дитини.)
          Дуже часто при лямбліозі виникають алергічні реакції та шкірні висипання.
          У більш старших дітей на першому місці зазначається присутність вегетативних симптомів, причому всі інші симптоми теж спостерігаються. Таких дітей дуже часто закачує у транспорті, у них постійно скаче артеріальний тиск і часто наступають напади сильного болю в животі, блювота і діарея. Дуже часто лямбліоз у такому разі плутають з дискінезією жовчних шляхів або гастритом. Але, насправді, перераховані вище симптоми говорять про наявність лямблій в організмі дитини.
         Лямблії несуть серйозну небезпеку для організму дитини, оскільки від їх дії страждає весь організм. Лямблії у дітей викликають алергічні та токсичні реакції, а також провокують виникнення дерматитів, екземи та нападів астми. Лямблії забирають у дитини поживні речовини, лактозу, глюкозу і вітаміни, тому дитина стрімко втрачає у вазі і має поганий апетит, через що відстає в рості і розвитку. Також лямблії порушують нормальну мікрофлору кишечника і процес травлення. У дітей з лямбліями відзначається підвищена захворюваність простудними і хронічними хворобами, зниження імунітету,порушення сну.
           Лямблії мають дві стадії розвитку: вегетативна стадія і стадія цист  Цисти лямблій зберігаються в оточуючому середовищі від 3 до 5 тижнів. Для зараження достатньо потрапляння в організм близько 10 цист. Цисти лямблій виділяються тільки з калом хворої людини. Один грам фекалій може містити до 10-12 млн цист.Людина заражається цистами (утворюють лямблії), які легко потрапляють в тонку кишку (соляна кислота шлункового соку на цисти лямблій не діє!). У тонкому кишечнику, під впливом лужного середовища кишкового соку, цисти лямблій переходять до вегетативної форми - трофозоіди лямблії, які присмоктуються до слизової 12-ти палої кишки. Там вони харчуються , відбувається їх розмноження, живляться і перешкоджають процесам розщеплення і всмоктування поживних речовин.
          Лише при профузних проносах або після дії проносних препаратів у випорожненнях можуть бути знайдені вегетативні форми лямблій.
           Цисти лямблій дуже стійкі в зовнішньому середовищі, наприклад - у водопровідній воді ці цисти лямблій можуть збережуться до 3-х місяців.
           Механізм передачі - фекально-оральний. Зараження відбувається через забруднені руки, предмети побуту, воду, харчові продукти.Шлях зараження на лямбліоз можливий і через воду і їжу, що містять цисти лямблій. Так само можна заразиться через білизну, дитячі іграшки, посуд. 
           Профілактика лямбліозу в дітей пов’язана з виявленням і лікування безсимптомних паразитоносіїв та цистоносіїв, а також освоєння дітьми гігієнічних навичок, застосування для пиття лише кип’яченої води та обов’язкове миття фруктів і овочів перед вживанням. Заборона вживання води із відкритих водойм !
           При забезпеченні проведення всіх заходів профілактики, а це й раннє виявлення, своєчасне та якісне лікування хворих, дотримання режимних моментів, санітарно-гігієнічне навчання , можливо знизити захворюваність на лямбліоз в цілому та захистити своїх дітей та себе від цього захворювання.
             Діагностика лямбліозу передбачає копрологічне дослідження калу на цисти лямблій (кожні 2-3 дні),
- виявлення специфічних антитіл IgM, IgG до антигенів лямблій в крові.
           Лікування лямбліозу призначає лише лікар гастроентеролог амбулаторно в 3 етапи, включаючи оральну регідратацію, дієту, протилямбліозні препарати, сорбенти, пробіотики, ферменти, жовчогінні. Контроль лікування проводиться через 1-2 місяці.
          Дієтичне харчування вкрай важливе при лікуванні лямбліозу. Слід вживати варене м’ясо,з молочних продуктів – кефір, сир та ряжанку;
з овочів – капусту, моркву,з ягід – брусницю, журавлину.
         Уникнути повторного зараження допоможе: поточна дезінфекція в домі, обов’язкове обстеження всіх членів родини, персоналу дитсадків, закладів масового харчування.
 Виявлені хворі та носії підлягають лікуванню!
 
             Якщо ви запідозрити лямблії у дитини чи у дорослого ,то можна пройти необхідне дослідження (здати аналіз калу на лямблії )у нашому інформаційному центрі  ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» за доступною ціною. 
(Контакти щодо надання платних послуг ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»  Тел: +380976052035)
 
           Наявність лямблій у калі вкаже на інвазію та дозволить  підтвердити передбачуваний діагноз. Негативний результат дослідження завжди означає відсутність лямблій в організмі. Він може бути пов'язаний з невеликою кількістю цист лямблій у досліджуваному зразку, а також з їх життєвим циклом (у деякі періоди цисти можуть не виділятися з калом).
          Для впевненості у результаті рекомендується повторити аналіз через 3-7 днів.
 
До свого здоров’я слід ставитись уважно ,щоб не допустити переходу захворювання на небезпечну стадію!
 
Підготувала заступниця генерального директора Тетяна Кучерак.